Візія, місія, цілі, цінності та етика GEN Ukraine
Вступ
У своїй щоденній діяльності громадська організація (надалі ГО), її члени та працівники керуються Статутом, Кодексом етики та ділової поведінки у тому числі іншими документами, які є чинними в ГО.
ГО "Глобальна мережа екопоселень України" працює в правовому полі України, керується Конституцією України та чинним законодавством України та нормами міжнародного права.
ГО забезпечує управління структурою організації шляхом залучення членів організації, членів мережі, представників цільової аудиторії до своєї діяльності та процесу прийняття рішень. Діяльність організовується за ініціативи її членів, які прийняли рішення дотримуватися цінностей, цілей організації та вирішувати загальні суспільні проблеми. Принцип добровільності є ключовим для членів організації та мережі.
Візія ГО “Глобальна мережа екопоселень”:
Спільноти України є рушійною силою сталості, адаптивності та стійкості задля розвитку громадянського суспільства.
Місія ГО “Глобальна мережа екопоселень”:
Об'єднувати та сприяти розвитку екопоселень та інших сталих спільнот в Україні для поширення екологічних цінностей та філософії усвідомленого життя в суспільстві.
Цінності ГО “Глобальна мережа екопоселень України”* :
1. Горизонтальні зв’язки, довіра та спільнодія (колегіальні рішення)
Члени та членкині, представники та представниці ГО та Мережі (екопоселення, спільноти та індивідуальні члени/членкині, партнери (далі Спільноти)) є цінними, беруть участь у розвитку організації та окремих напрямів, мають визначене право голосу і свою роль в своєму колі в структурі Мережі, згідно базових засад соціократії. ГО створює простір для взаємодії Спільнот у Мережі між собою.
2. Проукраїнська позиція, популяризація української культури
ГО - є українською організацією, яка сприяє розвитку України та Спільнот в Україні.
Ми не працюємо з представниками й спільнотами, які підтримують російсько-українську війну, співпрацюють з ворогом, популяризують культуру та звичаї ворожої країни.
Робоча мова організації (офіційна комунікація, проведення заходів, ведення соцмереж) - українська.
3. Єдність в багатоманітності, повага та підтримка
Ми визнаємо унікальність кожної людини і прагнемо почути голоси всіх. Маючи різні погляди, думки, намагаємося з повагою ставитися до різності, знаходити спільні цілі і підтримувати одне одного у взаємодії для досягнення мети.
4. Усвідомленість, креативність та прагнення до саморозвитку
Ми знаємо, де ми є зараз, і чого прагнемо. Командою аналізуємо і рефлексуємо зроблене та плануємо наступні кроки. Ми не стоїмо на місці - постійно навчаємось та розвиваємо свої здібності, створюємо умови для зростання у всіх напрямках і запрошуємо до цього інших. Для вирішення задач використовуємо як знайомі, так і нестандартні й креативні підходи та інструменти.
5. Стійкість, сталість, адаптивність
Навіть в умовах мінливого світу та криз ми знаходимо рішення у будь-яких ситуаціях і стаємо тільки сильнішими. У своїй діяльності орієнтуємось на цілі сталого розвитку.
6. Свобода, радість та любов
Поважаємо право людини поводитись відповідно до своїх бажань, і робити те, що не заборонено законом і не спричиняє невиправданої шкоди правам і свободі інших людей і відповідає вище описаним цінностям (більше про права й свободи людини див. у Конвенції ООН). Ми цінуємо моменти спільної радості. Прагнемо керуватись любов’ю у своїх вчинках.
Цілі ГО “Глобальна мережа екопоселень”:
1. Сформувати та підтримувати організаційно-управлінську структуру мережі екопоселень, організовувати комунікації між підрозділами (двосторонні зв'язки).
2. Налагодити взаємозв’язки між спільнотами екопоселень та сприяти ефективній взаємодії між ними.
3. Сприяти розбудові інфраструктури екопоселень з метою створення власних локацій для проведення заходів мережі.
4. Створити умови для економічного, соціального, культурного та екологічного розвитку спільнот екопоселень.
5. Сприяти організації освітніх програм для підвищення рівня свідомості та компетенцій представників мережі (спільнот екопоселень і колективу мережі).
6. Допомагати спільнотам екопоселень організовувати та розвивати підприємницьку діяльність, яка б відповідала принципам сталого розвитку та забезпечувала б матеріальні потреби спільнот.
7. Допомагати спільнотам екопоселень бути активними рушіями екологічних проєктів в своєму регіоні.
8. Захищати інтереси сталих спільнот на місцевому, регіональному та національному рівні.
І. Етика спілкування в організації
ГО прагне до дружньої, згуртованої атмосфери в команді. Цій меті сприяють такі принципи побудови відносин у межах організації:
- Толерантність як до думки, вірування та переконань, так і до особливостей характеру інших членів організації;
- Піклування про кожного члена колективу, увага до його особистих проблем, неформальне спілкування за межами робочого часу або офіційних заходів;
- Захист членів організації від дискримінаційного (гендер, айджизм тощо) та агресивного ставлення до них (фізичного чи психологічного), яке може бути викликане їх діяльністю;
- У взаємодії між собою ми керуємося принципами ненасильницької комунікації;
- Спірні питання вирішуються обговоренням в колах за принципами соціократії. У разі неможливості вирішення питання самостійно, організація звертається за допомогою до медіаторів.
- Надаємо перевагу спілкуванню без психоактивних речовин.
ІІ. Політика щодо взаємодії між організаціями та партнерами
- Будуємо стосунки на засадах партнерства. Ми співпрацюємо з державними органами, органами місцевого самоврядування, фізичними та юридичними особами, незалежно від форм власності на засадах рівноправного партнерства та для досягнення цілей, що збігаються, укладаємо угоди на взаємовигідних умовах.
- Взаємодіємо з організаціями та партнерами, цінності яких не протирічать цінностям GEN Ukraine.
- У своїй діяльності дотримуємося чесності і прозорості (договори, звіти, угоди згідно законодавства України). Ми надаємо правдиву інформацію про себе та про проєкти, які ми здійснюємо, виконуємо взяті на себе усні, письмові зобов’язання перед партнерами, державою та іншими учасниками угод і очікуємо того ж від партнерів.
- Можемо створювати або входити у громадські спілки на правах рівноправного партнерства.
- Реалізуємо спільні програми з міжнародними та національними партнерськими організаціями.
- У разі виникнення розбіжностей та конфліктів намагаємося досягти згоди шляхом ненасильницької комунікації, у разі необхідності залучаємо до роботи експертів, медіаторів, юристів.
ІІІ. Політика щодо захисту навколишнього середовища.
- Підтримуємо і популяризуємо:
- Збереження природних ресурсів
- Філософію Zero Waste (відмова від непотрібного; скорочення споживання; повторне використання; сортування та переробка вторсировини; компостування органічних відходів)
- Екологічну просвіту
- Зелену інфраструктуру
- Екологічне вирощування їжі
- Активну громадську позицію в сфері екології
- Екологічне проведення заходів
- Підтримуємо та заохочуємо електронний документообіг. Друкуємо документи тільки у разі нагальної потреби.
- Надаємо перевагу екологічним видам транспорту.
- Надаємо перевагу вегетаріанському харчуванню.
IV. Політика щодо фінансового розподілу і звітності
- Розподілом фінансів займається коло координаторів мережі разом із координаторами окремих проєктів.
- Фінанси розподіляються згідно пріоритетів розвитку мережі та нагальних потреб.
- Річний фінансовий звіт подається на затвердження на Загальних зборах організації і публікується на сайті.
- Бюджети окремих проектів розглядається в проектних колах і розподіл за потреби затверджується в координаційному колі.
- За розподіл бюджету окремого проєкту несе відповідальність координатор цього проєкту. В межах проєкту можуть утворюватися різні робочі кола. Ми заохочуємо прозорість розподілу бюджету і залученість всіх учасників в межах робочих кіл.
- Організація забезпечує повну достовірність та відповідність фінансової звітності проведеним фінансовим та господарським операціям.
V. Політика використання майна та ресурсів організації
- Матеріальні блага, які є на балансі організації є власністю організації. Організація залишає за собою право розпоряджатися цим майном. Матеріальні блага, які передаються на баланс інших ГО, стають власністю цих організацій.
- Ми як організація зацікавлені, щоб всі ресурси і майно, які передаються поселенням, або іншим організаціям, використовувались та приносили користь. Заохочуємо передачу майна та ресурсів, яке не використовується, іншим поселенням або організаціям в Мережі.
- Заохочуємо спільне користування отриманим майном та ресурсами в межах поселень або організацій. Згідно з цінністю розвитку горизонтальних зв'язків, заохочуємо поселення та організації надавати у користування майно та ресурси іншим учасникам Мережі.
VІ. Політика щодо конфлікту інтересів
- Голова Організації, Члени Ради та робочих кіл повинні своєчасно повідомляти про наявність у них потенційного або існуючого конфлікту інтересів стосовно будь якого рішення, яке розглядається або планується до розгляду в організації.
- Голова Організації, Члени Ради та робочих кіл повинні своєчасно повідомляти про будь-яку причетність, яку вони можуть мати до дійсного чи потенційного постачальника товарів/послуг або про будь-які інші обставини, що можуть передбачати конкуренцію або суперечливі цілі їхніх особистих інтересів та інтересів організації.
- Здійснюючи свої повноваження, Голова Організації, Члени Ради та робочих кіл зобов’язані діяти тільки у межах наданих їм повноважень та перед третіми особами поводитися так, щоб не зашкодити діловій репутації організації.
- Голова Організації, Члени Ради та робочих кіл повинні заявляти про будь-який особистий фінансовий чи інший інтерес, який може впливати на виконання ними своїх повноважень, в тому числі володіння (його родиною/членами родини, близьким другом/партнером) частками бізнесу, підприємств чи організацій.
- При виникненні конфлікту інтересів: Голова Організації, Члени Ради та робочих кіл повинен письмово повідомити про це членів координаційного кола, а ті, в свою чергу Голову організації, до початку розгляду відповідного питання, після цього протягом 5 (п’яти) робочих днів Голова зобов’язаний прийняти рішення про вчинення даного правочину з подальшим затвердженням рішенням Правління.
- У разі недотримання вимог, передбачених цим розділом Політик та Статутом, особа, заінтересована у вчиненні Організацією правочину, який укладається в умовах конфлікту інтересів, несе відповідальність перед Організацією у розмірі завданих збитків відповідно до Статуту, внутрішніх документів Організації та норм чинного законодавства України.
Прикінцеві положення
Ми постійно вдосконалюємось для дотримання стандартів викладених у цьому етичному кодексі і очікуємо того ж від членів ГО та Мережі. Ми сприяємо та розвиваємо культуру індивідуального та групового навчання (з ненасильницької комунікації, соціократії, розбудові спільнот та інше) через нашу взаємодію з членами ГО та Мережі.